Thông tin chi tiết sản phẩm
Nguồn gốc: Trung Quốc
Hàng hiệu: YM
Chứng nhận: High-tech Enterprise Certificate
Số mô hình: Mô-đun LED UV ống kính phẳng YM-6565
Điều khoản thanh toán & vận chuyển
Số lượng đặt hàng tối thiểu: Thương lượng
Giá bán: Negotiate
chi tiết đóng gói: thùng carton
Thời gian giao hàng: 7-10 ngày làm việc
Điều khoản thanh toán: T/T
Khả năng cung cấp: 100000
Tên sản phẩm: |
Mô-đun LED UV ống kính phẳng YM-6565 |
Quyền lực: |
10W |
Kích thước sáng: |
6,5mm * 6,5mm |
Điện áp: |
6,5-7,5V |
hiện hành: |
1-1,5A |
chip LED: |
Tùy chọn (LG/ Epike/ Seoul) |
Quá trình đóng gói: |
Gói ống kính thạch anh nhiệt độ cao |
Xem góc của ống kính: |
180 độ |
Bảo hành: |
1 năm |
Tên sản phẩm: |
Mô-đun LED UV ống kính phẳng YM-6565 |
Quyền lực: |
10W |
Kích thước sáng: |
6,5mm * 6,5mm |
Điện áp: |
6,5-7,5V |
hiện hành: |
1-1,5A |
chip LED: |
Tùy chọn (LG/ Epike/ Seoul) |
Quá trình đóng gói: |
Gói ống kính thạch anh nhiệt độ cao |
Xem góc của ống kính: |
180 độ |
Bảo hành: |
1 năm |
UV LED Chips 10W high power uv led module Line light source
1. 20000 Hours Ultra-Long Lifespan – 2 times longer than mercury lamps, drastically reducing replacement frequency and downtime.
2. 80% Energy Saving – Consumes only 1/5 the power of traditional mercury UV lamps, significantly lowering electricity bills.
3. Eco-Friendly & Safe – Mercury-free and ozone-free, meets global environmental standards (RoHS/REACH), safe for operators and the planet.
4. Instant On/Off – No warm-up time required. Ready to cure in 1-3 second, maximizing production efficiency.
5. Low Temperature Operation – No infrared radiation, safe for heat-sensitive materials like films, plastics, and thin papers.
6. Fully Adjustable UV Output – Stepless dimming from 1% to 100%, compatible with different inks, adhesives, and coatings.
7. Multiple Control Modes – Supports switch control, 0-10V voltage dimming for seamless integration into your existing equipment.
| Product Name | UV LED Chips 10W |
| Power | 10W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 1 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Luminous Size | 6.5mm*6.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 6.5-7.5V |
| Current | 1-1.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1 : What is the lifetime of your lighting systems?
A : Our lighting systems can work at least 3 years, these lighting bulbs should be replaced regularly.
Q2 : How can you guarantee the quality?
A : Professional product quality inspection team ensures order defective rate; Otherwise, we take full responsibility
according to our wholesome after-sales support system.
Q3 : What are your terms of payment?
A : Payment terms vary among different countries. Generally, 70% T/T in advance, 30% balance before shipment.
Q4 : What's the whole UV LED curing system including?
A : The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller + UV LED Lamp head.
Q5: Can I use my own PLC and Electric cabinet?
A : Yes, of coures. Our UV LED driver provide RS485 communication.
Q6: How to proceed an order for UV LED curing system?
A : Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q7: Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
A :Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.